Uncategorized

Kamień nazębny. Niebezpieczeństwo, zapobieganie i skuteczne usuwanie

Kamień nazębny, znany również jako złóg nazębny, to problem, który dotyka wiele osób, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia jamy ustnej. Choć może wydawać się niewinną kwestią, jest potencjalnie groźny dla zdrowia jamy ustnej. W tym artykule omówimy, czym jest, jakie są jego konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej oraz skuteczne metody usuwania.

Przeczytaj również: Rewolucja w ortodoncji – Invisalign

Marzysz o nowym, pięknym uśmiechu? Doskonałym rozwiązaniem będzie odbudowa zębów przy pomocy usługi proteza Poznań oraz implanty Poznań. Wykwalifikowani specjaliści z kliniki stomatologicznej Stankowscy-Białach wykonają ją dla Ciebie!

Czym jest kamień nazębny?

Kamień nazębny to twarda, mineralizowana osadzina bakteryjna, która gromadzi się na powierzchni zębów. W procesie zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych, gdzie szczotkowanie może być utrudnione. Bakterie w jamie ustnej łączą się z resztkami jedzenia i śliną, tworząc osad. W miarę upływu czasu, osad ten ulega mineralizacji, przekształcając się w twardy, brązowy kamień nazębny.

Dlaczego kamień nazębny jest problemem?

  1. Zapalenie dziąseł. Kamień nazębny jest jednym z głównych czynników powodujących zapalenie dziąseł. Bakterie w kamieniu wywołują reakcję zapalną, prowadząc do obrzęku, zaczerwienienia, a w skrajnych przypadkach, do krwawienia dziąseł.
  2. Próchnica. Kamień nazębny tworzy dogodne środowisko dla bakterii, które mogą powodować próchnicę. Przez tworzenie schronienia dla bakterii, kamień zwiększa ryzyko uszkodzenia szkliwa.
  3. Parodoncjalne powikłania. Jeśli kamień nie zostanie usunięty, może prowadzić do poważniejszych schorzeń parodoncjalnych, takich jak zapalenie przyzębia czy utrata kości wokół zębów.

Zapobieganie kamieniowi nazębnemu

Codzienne szczotkowanie zębów jest podstawowym środkiem zapobiegania kamieniowi nazębnemu. Szczoteczka powinna być wymieniana regularnie, a technika szczotkowania powinna obejmować wszystkie powierzchnie zębów. Ponadto, regularne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych pomaga usuwać resztki jedzenia i bakterie, które mogą prowadzić do kamienia nazębnego.

Dodatkowo, profesjonalne czyszczenie zębów co 6-12 miesięcy jest kluczowe do usuwania kamienia nazębnego, który może gromadzić się w trudno dostępnych miejscach.

Usuwanie kamienia nazębnego

  1. Skaling. To procedura wykonywana przez higienika stomatologicznego lub dentystę. Polega na usunięciu kamienia nazębnego przy użyciu specjalnych narzędzi, takich jak skalar.
  2. Ultradźwiękowy skaling. W niektórych przypadkach, szczególnie gdy kamień jest bardziej uporczywy, używa się ultradźwiękowych narzędzi do delikatnego rozbijania i usuwania złogów.
  3. Piaskowanie. Metoda ta polega na strumieniu wody z mieszanką proszku wodorowęglanu sodu i powietrza pod ciśnieniem, co pomaga usuwać kamień i przebarwienia.

Podsumowanie

Kamień nazębny to poważny problem, który może prowadzić do szeregu powikłań, jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowany i leczony. Zapobieganie, poprzez dbanie o higienę jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty, jest kluczowe. Jednakże, jeśli kamień już się utworzył, skuteczne usuwanie przy użyciu profesjonalnych procedur stomatologicznych jest niezbędne dla utrzymania zdrowia jamy ustnej.

Marzysz o nowym, pięknym uśmiechu? Doskonałym rozwiązaniem będzie odbudowa zębów przy pomocy usługi proteza Poznań oraz implanty Poznań. Wykwalifikowani specjaliści z kliniki stomatologicznej Stankowscy-Białach wykonają ją dla Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *